Czyszczenie parą

Technologia czyszczenia parą pod ciśnieniem posiada wiele korzystnych cech:

- Do czyszczenia wykorzystuje się parę przegrzaną o temperaturze od 120 do 180ºC. Jest to tak zwana sucha para, jej wilgotność wynosi tylko 5 – 6%. Z tego względu można jej używać w bezpośrednim sąsiedztwie obwodów elektrycznych – na przykład przy czyszczeniu róznorodnych instalacji, maszyn i urządzeń. Nie powoduje również ryzyka oparzenia pracownika lub osób postronnych;
- Przegrzana para bardzo dobrze rozpuszcza zanieczyszczenia olejowe, doskonale nadaje się do czyszczenia maszyn i odtłuszczania powierzchni. Zazwyczaj nie jest konieczne stosowanie detergentów i innych środków czyszczących, co jest ważne na przykład podczas przygotowania powierzchnni do malowania, a ponadto jest to rozwiązanie bardziej ekologiczne;
- Ilość wody konieczna do czyszczenia jest minimalna – od 2 do 5 litrów na godzinę. W praktyce woda skraplająca sie na czyszczonej powierzchni jest na bieżąco zbierana przez operatora przy uzyciu szmaty lub odkurzacza. Mozna więc czyścić ściany i wyposażenie pomieszczeń bez ryzyka ich zalania. Również czyszczenie elewacji odbywa się bez konieczności stosowania szczelnych osłon, odprowadzenia wody itp. – bez ryzyka dla osób postronnych;
- Ciśnienie pary wynosi od 4 do 10 atmosfer. Nie ma więc ryzyka uszkodzenia delikatnej powierzchni czy też powłoki malarskiej, a jednocześnie strumień pary skutecznie penetruje pory i zagłębienia.
- Przegrzana para niszczy drobnoustroje, większość ich ginie już w temperaturze 85ºC. Mozna więc wykorzystać tę metodę do dezynfekcji powierzchni – jest to zresztą jedno z ważniejszych zastosowań czyszczenia parą.

Czyszczenie para
Pokaz czyszczenia parą konstrukcji stalowej

Stosowane przez nas agregaty do czyszczenia parą zasilają jednocześnie 2 dysze czyszczące. Izolowane węże zapewniają utrzymanie wysokiej temperatury przy wylocie dyszy. Ich maksymalna długość wynosi 30 metrów, co pozwala na wykonywanie prac na wysokości – z rusztowań, zwyżek lub przy uzyciu technik alpinistycznych.

Przykłady wykorzystania technologii czyszczenia parą przez naszą firmę:

1. W 2004 roku otrzymaliśmy zlecenie od firmy FIAT na opracowanie technologii czyszczenia palet (podstaw, na których umieszczane są silniki i ich podzespoły) na 8 liniach produkcyjnych silnika Small Diesel w zakładzie Fiat – GM Powertrain w Bielsku – Białej. Palety zawierają szereg podzespołów elektronicznych czułych na wilgoć, czyszczenie musiało się odbywać podczas ruchu linii montażowej, a poszczególne palety mogły być wyłączane z obiegu na czas nie dłuższy niż 60 – 120 sekund zależnie od linii.
Zastosowaliśmy technologię czyszczenia suchą parą wspomaganą specjalnym preparatem przyspieszającym rozpuszczanie zanieczyszczeń. Jednocześnie wykonaliśmy chronometraż i opracowaliśmy procedury i instrukcje czyszczenia w postaci arkuszy JES (Job Element Sheet) zgodnych z systemem zapewnienia jakości TQM (Total Quality Management) obowiązującym w zakładach przemysłu motoryzacyjnego.
Metoda sprawdziła się bardzo dobrze i została wykorzystana przez Klienta jako element stałej obsługi linii produkcyjnych.

2. Od 2012 roku co 12 miesięcy wykonujemy czyszczenie zbiorników w stacji uzdatniania wody Zakładów Azotowych w Kędzierzynie – Koźlu z uwagi na pojawiające się w nich drobnoustroje.

3. Czyszczenie suchą parą wykorzystaliśmy w elektrowniach w Koninie i Neurath podczas przygotownia powierzchni konstrukcji stalowych do renowacji powłok malarskich oraz w trakcie prac porządkowych.

Obecnie oferujemy:
- Czyszczenie konstrukcji stalowych i betonowych
- Czyszczenie elewacji i podmurówek
- Czyszczenie maszyn, urządzeń i instalacji
- Prace porządkowe w obiektach przemysłu spożywczego.